Kariyerin Başında Gençlerin Yaptığı Hatalar

Kariyerin Başında Gençlerin Yaptığı Hatalar

Okulu bitirip iş hayatına başlayan gençler bu yeni dünyada kendilerini sudan çıkmış balık gibi hissederler.

Deneyimsizliğin ve acemiliğin etkisiyle iş hayatlarının ilk yıllarında birçok hatalar yapar ve bu hatalarda bazıları kariyerleri için olumsuz bir anı olarak akıllarda kalır.

İşte genç çalışanların yaptıkları basit hatalar.

Konuşmaktan Korkmayın

İster izin almak, ister bir düşüncenizi söylemek, isterseniz de iletişim kurmak için olsun iş yerinde kendiniz için mücadele etmeniz önemlidir. Kendinize daha fazla güvenir, bunu da profesyonel ve saygılı bir şekilde yaparsanız meslektaşlarınız daha fazla etkilenecektir. Kendi değerinizi bilin ve yaşınızın ya da acemiliğinizin sizi kötü etkilemesine izin vermeyin.

Sadece İşinizi Yapın

Bütün gün birilerinin sizin ne yaptığınızı araştırdığını ya da sizinle ilgilendiğini düşünmeyebilirsiniz, fakat genç bir profesyonelseniz bilgisayar ekranının karşısında çok fazla oturmamaya gayret edin. Bu sayede sosyal paylaşım siteleri, şahsi e-postalar ve diğer işle ilgili olmayan internet siteleri için harcadığınız zamanı sınırlamış olursunuz. İşvereniniz rahat görünmesine rağmen, işinden çok arkadaşlarının firmadaki konumları hakkında endişe duyan bir çalışanı takdir etmez.

Giyim Kuşamınıza Dikkat Edin

Bazen genç bir profesyonel olarak ciddi olmak zor ve sıkıcı olabilir. Kendinizi takdim etme konusundaki davranışlarınız ile giyim tarzınız size yardım da edebilir, zarar da verebilir. Çok eski ya da şatafatlı kıyafetleri tercih ederseniz iş arkadaşlarınıza yanlış mesajlar gönderebilirsiniz. İşyeri defile yapacağınız bir yer değildir.

Çevre Edinememek

Özverili bir şekilde çalışmak, profesyonel çalışma hayatında önemli bir şarttır. Fakat profesyonel bağlantılar da sizin bir sonraki işiniz ya da terfiiniz için oldukça önemlidir. Birçok genç çalışan bağlantı kurmaktan ve girişken görünmekten korkar. Ancak bu iş dünyasının yerleşmiş bir kuralıdır.

Dedikodu

İş yerinizde dedikoduları paylaşmak yerine iş arkadaşlarınızla dert ortağı olmak her zaman daha iyi bir araçtır. Ancak bunu alışkanlık haline getirmek ve diğer meslektaşlarınız ile gerginliğe yol açmak tehlikeli bir alışkanlıktır. Eğer diğer arkadaşlarınız dedikodu ya da şikayetler için size gelirse onlara katılmayın ve tarafsız kalın.

İşe Geç Kalmayın

Ofiste en çalışkan kişi olabilirsiniz ya da eve fazladan iş götürebilirsiniz. Fakat işe sürekli olarak geç kalırsanız ne kadar çalışırsanız çalışın karşınızdaki insana tembel olduğunuz izlenimini verirsiniz. İnsanlar geç kalanlara ya da işe erken gelenlere dikkat eder ve sizin hakkınızda bir fikir oluşturur. İşe geç kalmak da masum olarak görünse de zamanla tüm bu itibarınızı kaybedebilirsiniz.

Kendinize Çok Fazla Güvenmeyin

Genç profesyoneller arasında fazla güven yaygın bir hatadır. Bu durum bazen yeni mezunlar için zor olabilir. Sektördeki deneyimli kişiler ile yeni mezun profesyoneller arasında sürekli bir çekişme vardır. İşyerinde yeterince göze girmediyseniz tecrübeli, ikili ilişkileri daha sağlam olan eski çalışanların çoğu zaman bir adım daha önde olabileceğini unutmayın ve kibirli davranmayın.

Kaynak: www.kisiselbasari.com

* Bu sitede yayınlanan makalelerin sorumluluğu tamamen eser sahiplerindedir. Doğabilecek yükümlülükler Uğur Grubu Şirketleri’ni bağlamaz.